Јавни позив организацијама цивилног друштва са територије града Крушевца

9. марта 2022.

Позивамо организације цивилног друштва са територије града Крушевца да учествују у јавној расправи поводом дефинисања специфичних области које ће бити тема јавних позива и верификације дефинисаних приоритета кроз партиципативно доношење одлука, у консултацији са ОЦД, а засновано на приоритетима дефинисаним у важећим локалним стратешким документима.

Јавна расправа се организује у склопу пројекта „Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 – ReLOaD2“ који спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији, а финансира Европска унија).

Бабушница, Крушевац, Нови Сад, Суботица, Топола, Владичин Хан и Врњачка Бања изабрани су у оквиру јавног позива за јединице локалне самоуправе за учешће у другој фази Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану (ReLOaD2), који финансира Европска унија, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP).

Одабране општине и градови ће, уз финансијску и стручно-саветодавну помоћ пројектног тима, јачати партнерство између локалних власти и цивилног друштва, на добробит грађана и локалних заједница. Пројекат подржава увођење и ширење транспарентног финансирања пројеката организација цивилног друштва (ОЦД) из буџета јединица локалне самоуправе, чиме се осигурава веће учешће грађана у процесима доношења одлука и унапређује пружање јавних услуга.

Одабране партнерске општине и градови ће имати прилику да искористе бесповратна финансијска средства у укупном износу од милион и педесет хиљада долара за финансирање ОЦД пројеката од јавног интереса који су у складу са Циљевима одрживог развоја.

Посебна пажња биће посвећена следећим циљевима одрживог развоја: циљ бр. 1 (Окончати сиромаштво свуда и у свим облицима), циљ бр. 5 (Постићи родну равноправност и оснаживати све жене и девојчице) и циљ бр. 10 (Смањити неједнакост између и унутар држава).

Граду Крушевцу биће по наведеном основу на располагању износ од 150.000,00 УСД бесповратних финансијских средстава и то 75.000,00 УСД у 2022. години и 75.000,00 УСД у 2023. години. Суфинансирање града Крушевца износи по 20% од наведених износа у 2022. и 2023. години. У 2024. години Град Крушевац ће самостално, односно само са својим средствима, реализовати, у складу са пројектом дефинисаном методологијом, финансирање пројеката организација цивилног друштва.

Јавна расправа за град Крушевац ће бити одржана:
• у уторак 15. марта 2022. године, у 10:00 часова, Скупштина града Крушевца сала 34, Газиместанска 1.

Учесницима ће се обратити:
• Александар Јовановић, заменик градоначелника града Крушевца,
• Ненад Петковић, UNDP менаџер ReLOaD2 програма,
• Зорана Павловић, Шеф Службе за социјалну и здравствену заштиту.
Више информација о пројекту можете потражити на https://www.undp.org/.
Ако сте заинтересовани да учествујете у јавној расправи, молимо Вас да пошаљете пријаву попуните на следећем линку: https://tiny.cc/reloadjr.

Због ограниченог броја места, молимо Вас да за учешће на скупу пријавите до два представника организације.