Додељени Уговори о ХЕЛП донацији

2. фебруара 2023.

У Градској управи, данас су додељени Уговори о донацији за 20 одабраних корисника, учесника пројекта „Помоћ при запошљавању и самозапошљавању угрожених група“ који финансирају – шведска Влада преко Агенције за међународни развој и сарадњу „Сида“ и Град Крушевац. Пројекат реализује Хелп, такође у сарадњи са Градом. Донација се односи на опрему или материјал за започињање или развој сопствених пословних делатности у просечним вредностима од 2000 евра. Додели Уговора присуствовао је и заменик градоначелника Александар Јовановић, а испред организације ХЕЛП, шеф канцеларије у Краљеву Драгомир Спасић.

Градоначелник Јасмина Палуровић је изјавила да је Уговор о сарадњи између Града Крушевца и Хелпа потписан прошле године. Општи циљ пројекта је допринос смањењу сиромаштва, социјалној инклузији, одрживом и инклузивном економском развоју, као и остваривању задовољавајућих услова рада за све, путем обезбеђивања побољшаног приступа тржишту рада и запошљавању.

Укупна вредност пројекта за Град Крушевац је 43.000 евра, од чега је учешће Града 12.000 евра.

Градоначелница је нагласила да је осим материјалне подршке битна и едукативна компонента, с обзиром да су корисници завршили и основну предузетничку обуку. Такође, чак око 40% је жена, што је добар показатељ да се ефикасно ради на процесу њиховог оснаживања. Рурално становништво је заступљено са 30%, а млади чине 20%.

Ова врста помоћи при самозапошљавању није једина подршка коју Град Крушевац пружа незапосленим лицима. У сарадњи са Националном службом запошљавања, већ постоје програми и мере који успешно функционишу више година.

Потписивање Уговора са одабраним корисницима уследило је након успешно завршене информативне кампање и селекције корисника, на основу пристиглих захтева и теренских посета, а према претходно усвојеним критеријумима и мерилима.

Пројектом је подржано 20 делатности – 10 занатских, 7 услужних и 3 пољопривредне.

Планирани рок имплементације је јун 2025.године.