Добијена средства за пројекте од Министарства привреде

24. августа 2021.

Јасмина Палуровић, градоначелник Крушевца је данас дала изјаву  за Радио телевизију Србије о добијеним средствима за пројекте из Министарства привреде  и делу улагања из градског буџета и како је Град усмерио та средства.

„Од 2012. године када смо дошли на власт имамо веома добру сарадњу са Министарством привреде које нам је много помогло у реализацији пројеката везаних за развој нашег града и повећање квалитета живота наших суграђана. И министарство и наш градски буџет су учествовали са по 50% у многим пројектима,“ нагласила је градоначелница и навела следеће пројекте које је Град заједно са Министарством  привреде реализовао од 2012. године до данас.

У 2012. години  за пројекат Реконструкција градских улица Јастребачке и Иванковачке у Крушевцу издвојено је укупно  око 23 милиона, а све у циљу омогућавања безбеднијег кретања пешака у складу са прописима о приступачности.

• У 2012 и 2013. години је реализован пројекат изградње фискултурне сале у ОШ “Свети Сава” у Читлуку где је укупно уложено око 45,5 милиона динара. На овај начин је омогућен већи обухват ученика, квалитетнији услови за извођење наставе и могућност реализације наставе физичког васпитања.

• У изградњу саобраћајница у градској индустријској зони Север у Крушевцу 2014 и 2015. године уложено је око 10,3 милиона динара. Изграђено је 279 m пута у индустријској зони „Север“ (од Јасичког пута према фирми Дугакомерц) у Крушевцу чиме је повећана атрактивност овог дела индустријске зоне. Изградњом улице обезбеђена је комунална опремљеност и урбани изглед овог дела индустријске зоне и омогућен је несметан приступ радника привредних субјеката у зони и њихових пословних партнера грађевинским парцелама и пословним објектима.

–    У реконструкцију објекта Народног универзитета у Крушевцу – друга фаза уложено је укупно око 26 милиона динара. Овом реконструкцијом добили смо савремено уређен простор за одржавање високошколске наставе и тиме смо омогућили отварање Пољопривредног факултета у Крушевцу.

• 2016 и 2017. године изграђен је део инфраструктуре у насељу “Расадник 1” блок Д2 (саобраћајница са тротоаром и саобраћајна сигнализација). Вредност пројекта је била око 15,5 милиона динара. Изградњом улице у оквиру овог насеља обезбеђена је комунална опремљеност и урбани изглед насеља , као и несметан приступ власника грађевинским парцелама и објектима.

–  У реконструкцију улице Јована Ненада у Крушевцу 2018. године уложено је око 15 милиона динара чиме је унапређна локална инфраструктура и о подигнут квалитет живота и рада грађана

– 2018 и 2019. године у доградњу спрата установе Центра за особе са инвалидитетом „Дуга“, уложено је укупно око 11,6 милиона динара ( око 4,2 милиона Министарство и 7,4 милиона Град). Дограђено је нових 120 m² чиме је створен простор за привремено и повремено збрињавање особа са посебним потребама. Побољшан је квалитет живота уже и шире породице особа са инвалидитетом у форми испуњавања личних, здравствених, професионалних и других потреба. Створени су услови да Центар за особе са инвалидитетом добије лиценцу за додатну услугу „Предах смештај“

• Уз помоћ Министарства привреде 2020. године изградили смо саобраћајницу О1-О2-О6 у оквиру ПДР “Стари аеродром фаза 1” , а укупна вредност пројекта је 126,6 милиона динара, од чега је министарство учествовало са око 63,5 милиона динара.

У 2020. години изграђено је пет саобраћајница и кружни ток укупне дужине 921 m и постављена је саобраћајна сигнализација. Реализација пројекта повећала је атрактивност околних парцела па је крајем 2020. продато 5.400 m2 земљишта на локацији старог аеродрома.

У овој години, у току су радови на пројекту изградње новопланираних саобраћајница са инфраструктуром у оквиру ПДР Стари аеродром, фаза 1 и ПДР Стари аеродром фаза 2. Уговорена вредност пројекта је око 151,4 милиона динара, Министарство правде и Град учествују са по 75,7 милиона динара. Пројекат подразумева изградњу саобраћајница, у пословној зони – простору намењеном за комерцијалну делатност. Терен односно земљиште на коме је планирана изградња саобраћајница је неизграђен терен и спада у категорију равних терена, и улива се у новоизграђене саобраћајнице. Реализација пројекта би допринела отварању нових радних места. У непосредној близини саобраћајница налазе се greenfield локације за које постоји интересовање од стране потенцијалних инвеститора.

Поред парцела које су купили Лидл и Непи,  од 2017 до 2020. године продато је још 12 парцела на локацији Стари аеродром  које су купили власници крушевачких фирми, околних општина Расинског округа и  ван округа.

Укупна вредност свих продатих парцела је око  540,3 милиона динара.

Захваљујући помоћи Владе Републике Србије, Министарства привреде у реализацији поменутих пројеката створили смо услове за нове инвеститоре и побољшали туристичку понуду града, као и квалитет живота наших суграђана.